niedziela, 25 października 2015

TRZYDNIÓWKA


Dopadła i nas - trzydniówka :(
CZYM JEST TRZYDNIÓWKA?

Trzydniówka to gorączka trzydniowa zwana tez rumieniem nagłym wywołana przez wirus HHV6 oraz HHV7.

Trzydniówkę przechodzą prawie wszystkie niemowlęta i małe dzieci, występuje najczęściej pomiędzy 6 a 18 miesiącem życia, na wiosnę i jesienią.


OBJAWY TRZYDNIÓWKI

Choroba rozpoczyna się nagle, dziecko dostaje bardzo wysoką gorączkę 39-40 stopni, bez wystąpienia jakichkolwiek wcześniejszych objawów. Dziecko gorączkuje przez trzy dni i nie doskwierają mu żadne inne dolegliwości. Po trzech dniach gorączka gwałtownie spada, a na ciele dziecka pojawia się grudkowo - plamista czerwona wysypka. U jednych dzieci wysypka jest bardzo obfita, a u innych to tylko kilka krostek. Kolejnego dnia wysypka blednie, by po około 3-4 dniach samoistnie zniknąć.


LECZENIE

 • Przy trzydniówce nie stosuje się żadnych leków, poza lekami pomocnymi w zbijaniu gorączki. 
 • Ponieważ wysoka i utrzymująca się gorączka jest dla malucha niebezpieczna poza podawaniem preparatów przeciw gorączkowych należy zbijać gorączkę stosując zimne okłady na czoło, kark i łydki dziecka. Można też zrobić chłodną kąpiel, woda powinna mieć około 37 stopni. 
 • Nie należy przegrzewać dziecka (nie ubierać zbyt ciepło i nie okrywać szczelnie kołdrą). 
 • Jeśli w czasie gorączki dziecko dostanie drgawek trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
 • Należy dbać aby dziecko dużo piło. Niemowlęta oraz małe dzieci bardzo szybko odwadniają się, a to jest niebezpieczne dla ich zdrowia. 


Jak to było u nas?

W środę o 17-tej Ufolinek pomimo kataru, który towarzyszy mu niezmiennie od trzech tygodni i moich obaw z tym związanych przyjął drugą dawkę szczepionki przeciwko pneumokokom. Lekarka go osłuchała, przebadała i wyraziła zgodę. Po pierwszej dawce nie miał żadnych objawów poszczepiennych. Niestety tym razem wyglądało to inaczej...
W czwartek rano obudził się rozpalony, z czerwonymi policzkami i szklistym spojrzeniem. Zmierzyłam mu temperaturę. Termometr wskazał 39 stopni. Natychmiast zaaplikowałam mu czopek z nurofenem. Gorączka spadła po około 30 minutach. Do tego czasu Ufolinek cały czas się do mnie przytulał, co zdarza się tylko wówczas gdy ma złe samopoczucie. Zadzwoniłam do pracy powiedzieć, że nie przyjdę i zostałam z synkiem w domu. Gorączka powróciła po około 5 godzinach, znowu 39 stopni. Przez kolejną dobę podawałam Małemu Nurofen co 6 godzin (częściej nie wolno) i historia się powtarzała. Po 30 minutach temperatura spadała by wzrosnąć do 39 stopni po około 5 godzinach. W drugiej dobie po południu wydawało się, że gorączka już odpuściła. Mały wieczorem miał tylko stan podgorączkowy. Postanowiłam nie dawać mu już czopka. I to był błąd. Synek obudził się o 24 rozpalony jak nigdy wcześniej. Nie przesadzę jak napiszę, że parzył. Wynik na termometrze mnie przeraził - 40,6 stopnia!
Szybko zaaplikowałam mu nurofen i zaczęliśmy okładać go zimnymi kompresami. Na szczęście pomogło, temperatura po około 30 minutach spadła. Mały zasnął i spał spokojnie do rana. Gdy obudził się miał delikatnie ciepłe czoło. Postanowiłam nie aplikować mu czopka aby przekonać się, czy gorączka odpuściła na dobre. Na szczęście już się nie pojawiła. Zastanawiałam się czy to reakcja organizmu na szczepienie czy trzydniówka. Dzisiaj na tułowiu Ufolinka pojawiła się wysypka, co potwierdziło drugą tezę.
Trzydniówce nie towarzyszą żadne inne objawy. Tymczasem Ufolinek miał jeszcze biegunkę. Przez dwa dni robił około 10 luźnych kupek na dobę, nawet w nocy. Na szczęście jadł i pił normalnie. Bałam się, że się odwodni dlatego podawałam mu picie częściej niż zwykle. W trzeciej dobie dałam mu do wypicia Orsalit - płyn nawadniający. 

Cieszę się, że to już za nami. Tak wysoka gorączka u dziecka i widok własnego dziecka zmagającego się z tak wysoką temperaturą jest przerażający. 7 komentarzy:

 1. Uff,ale przesxlidvie. Cxy to nie wina szczepienia? U nas tez szczepienie w srode, a w poatek kaszel i antybiotyk u maluszka... tez miala przed szczepieniemlekki katarek.gdybym mogla cofnac czas nie zgodzilabym sie na szczepienie w tym terminie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno szczepienie osłabiło na tyle organizm, że ten nie bronił się przed wirusem. Założę się, że gdyby nie szczepienie, synkowi nic by nie było.

   Usuń
 2. Ja szczepię tylko wtedy kiedy maluszek jest w 100% zdrowy w przeciwnym razie przekładam szczepienie, mamy czas. Pamiętam jak zaszczepiłam na pneumokoki dziecko zdrowe a w nocy gorączka 39 st i więcej, wystarczyła jednak jedna dawka milifenu – ibuprofenu w syropku i gorączka ustąpiła. Nie wyobrażam sobie zaszczepić dziecko nawet z niewielkim katarem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przed nami jeszcze dwa szczepienia. W grudniu 5 w 1 i w lutym ospa. Też już nie zaszczepię synka jeśli Mały nie będzie stuprocentowym okazem zdrowia. Tylko, że od kiedy chodzi do Klubu Malucha rzadko kiedy nie ma kataru :(

   Usuń
 3. moja córeczka też przechodziła trzydniówkę na szczęscie łagodnie ale mimo to podawałam dziecku orsalit żeby mała się nie odwodniła bo oczywiście biegunki się pojawiły, do tego niewielka gorączka i po trzech dniach niewielka wysypka

  OdpowiedzUsuń
 4. Przy trzydniówce podawałam małemu orsalit plus smektyn, który nie tylko nawadnia, skraca on również biegunkę, dzięki smektynowi który wiąże bakterie oraz wirusy i ułatwia ich usuwanie z organizmu. Mały nie osłabł, a biegunka szybko minęła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za podpowiedź. Muszę kupić ten smektyn. Pozdrawiam :)

   Usuń