poniedziałek, 23 lutego 2015

ILE GODZIN POWINNO SPAĆ NIEMOWLĘ?


Sen to zdrowie

Tak mawiały nasze babki. I miały rację. Spokojny sen ma szczególne znaczenie dla dziecka. Dla jego zdrowia i właściwego rozwoju. Poza tym wypoczęty niemowlak, to zadowolony niemowlak. Niewyspany będzie grymasił. Trudno będzie go ukoić, nakarmić, a nawet zabawić.


Ile powinno spać dziecko?


 • noworodek - przesypia aż 16-20 godzin na dobę - to około 8 godzin w dzień i 8 godzin w nocy 
 • trzymiesięczne niemowlę - w nocy przesypia około 10 godzin, a w dzień około 5, co w sumie oznacza tylko godzinę mniej na dobę 
 • półroczne dziecko - śpi 11 godzin w nocy i 3 godziny w dzień, co w sumie daje 14 godzin na dobę 
 • do wieku 9 miesięcy maluch śpi mniej więcej tyle samo, ile półroczne dziecko 
 • roczny maluch - może spać około 12 godzin w nocy i 2 godzin w dzień - sen powinien nadchodzić już głównie nocą 

A jak to wygląda u nas?

Ano tak:


Mamy szczęście, bo Ufolinek od początku ładnie śpi i odróżnia dzień od nocy. Poza tym od urodzenia zasypia sam. Po prostu odkładam go do łóżeczka. Zwykle jeszcze chwilę bawi się rączkami albo przywieszką z zabawkami, po czym zasypia. I gdy tylko nic mu nie dokucza, żadne kolki, ząbki itp to przesypia ładnie całą noc. 
Generalnie nie mogę narzekać. Obym nie zapeszyła :) 
Gdy był noworodkiem budził się dwa razy w nocy na jedzenie, gdy skończył dwa miesiące budził się już tylko o 4, a jak skończył cztery miesiące dopiero o 6. Krótko przed ukończeniem sześciu miesięcy zaczął przesypiać 12 godzin bez jedzenia. Obecnie śpi od 20 do 8, a w ciągu dnia pierwszy raz raptem 40 minut, a drugi około 1,5 godziny. W sumie przesypia około 14 godzin na dobę. Tak więc wszystko w normie :) 
Uwielbiam patrzeć na niego jak śpi, stąd ten powyższy kolaż :)5 komentarzy:

 1. U nas tez z spaniem nie ma jakiegos wielkiego halo:) Laura spi od 19-7rano, i w poludnie albo raz albo 2x po 2h:) oczywiscie to najlepszy dzien ale sa takze dnie ze spi od 19-5 rano i w dzien wogole:) dzis mamy ten lepszy dzien:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Nie wiem czym sobie zasłużyłam na takie bezproblemowe dziecko. Od czterech miesięcy zdarzyło się może raz, że obudził się w nocy.

   Usuń
 3. Środkowe zdjęcie na pierwszym pasku wymiata!:) najważniejsze to wyspać się w nocy, więc tylko pozazdrościć. Choć u nas zdarzają się noce jedynie z 1-2 pobudkami na przytulenie do mamy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To też nie najgorzej :)
   Zdjęcie "latawiec" faktycznie wymiata :D

   Usuń