czwartek, 26 lutego 2015

SUPLEMENTACJA DIETY W CIĄŻY - CZY PRZYJMOWAĆ WITAMINY DLA CIĘŻARNYCH?


Jednym z podstawowych elementów odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg ciąży jest właściwa dieta. Powinna zapewnić we właściwych proporcjach potrzebne składniki odżywcze. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Tymczasem witaminy działają jako katalizatory w reakcjach metabolicznych, a ich niedobór może zaburzyć procesy życiowe. Podobną rolę w organizmie spełniają składniki mineralne.
Dlatego większość lekarzy zaleca kobietom w ciąży przyjmowanie suplementów diety. Ich zadaniem jest dostarczenie wszystkich wymaganych składników odżywczych, które wspierają prawidłowy rozwój ciąży. Środki te mogą być przyjmowane jeszcze przed zajściem w ciążę, w trakcie jej trwania, a także gdy kobieta karmi piersią. Ciężarna powinna przyjmować tylko te witaminy dla kobiet w ciąży, które przepisze jej lekarz, ponieważ wie on, jaka ich ilość, jest ciężarnej potrzebna i wskaże produkt przeznaczony specjalnie dla przyszłych mam. Większa ilość składników odżywczych może zaszkodzić dziecku.


Zalecane suplementy to:

 • Kwas foliowy - jest istotny w procesie krwiotwórczym, zaś jego niedobory w ciąży mogą powodować ciężkie zaburzenia rozwojowe płodu (wady cewy nerwowej), wady kręgosłupa, np. rozszczep kręgosłupa. 
 • Żelazo - ważny składnik hemoglobiny - czyli czerwonych krwinek. W ciąży zapotrzebowanie na żelazo wzrasta, a jego niedobór może powodować anemię. 
 • Magnez - jest potrzebny w procesie wzrostu, wspomaga rozwój kości. Niedobór magnezu u przyszłej mamy może wywoływać m.in. zaburzenia rytmu serca, wypadanie włosów, ogólne zmęczenie. 
 • Wapń - zapotrzebowanie na wapń w okresie ciąży i laktacji wzrasta, gdyż jest to podstawowy budulec układu kostnego dziecka. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego rozwoju mięśni, serca i nerwów, reguluje też procesy krzepnięcia krwi.
 • Fosfor - zapotrzebowanie kobiety ciężarnej i karmiącej na fosfor, podobnie jak w przypadku wapnia, jest większe, warunkuje on prawidłową budowę kości i zębów. 
 • Miedź - jest niezbędna do wytwarzania krwinek czerwonych, metabolizmu tkanki nerwowej, łącznej i kostnej. Niedobór miedzi, która jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania żelaza, ma związek z występowaniem anemii u przyszłej mamy. 
 • Jod - jest składnikiem odgrywającym istotną rolę w regulacji przemiany materii i hormonów tarczycy. Niedobór jodu w ciąży może wiązać się z większym odsetkiem porodów martwych, poronień, wad wrodzonych. 
 • Mangan - niedobory tego pierwiastka w okresie ciąży mogą prowadzić do zaburzeń rozwoju kośćca, nieprawidłowego rozwoju narządów wewnętrznych, uszkodzenia błędnika. 
 • Cynk - niedobór cynku w ciąży może prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego, niskiej masy urodzeniowej, nadciśnienia indukowanego ciążą oraz powikłań związanych z przebiegiem porodu (przedłużający się poród, krwawienia okołoporodowe). 
 • Witamina A - niezbędna w diecie kobiety ciężarnej witamina A reguluje procesy tworzenia nowych komórek, zapewnia prawidłową czynność tkanki nabłonkowej, potrzebna jest do rozwoju wzroku, skóry i błon śluzowych, wzrostu chrząstek i kości. U kobiet w ciąży i karmiących piersią zapotrzebowanie na Witaminę A wrasta o 60%. 
 • Witaminy z grupy B - pełnią one niezwykle ważną rolę w podziałach komórkowych i przemianach hormonalnych, dlatego są bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Niedobór niektórych witamin z grupy B może być przyczyną niedokrwistości. 
 • Witamina E - jest potrzebna do prawidłowego przebiegu ciąży, działa ochronnie na komórki i naczynia krwionośne. Zapotrzebowanie na tę witaminę wrasta o 50%. Jej niedobór wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia poronień nawykowych i stanu przedrzucawkowego oraz hemolizy, krwotoków wewnątrzczaszkowych, zaburzeń rozwoju u płodu. 
 • Witamina C - odgrywa ważną rolę w procesach syntezy kolagenu i wzrostu kości. Także dzięki tej witaminie wchłanianie żelaza przebiega bezproblemowo. Suplementację witaminą C w dawce 80 mg/dobę zaleca się jedynie kobietom, u których występuje zwiększone ryzyko jej niedoboru (ciąża mnoga, nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą, cukrzyca w ciąży). 
 • Witamina D - jest niezbędna w prawidłowym przyswajaniu wapnia. Odpowiednia jej podaż jest szczególnie ważna w czasie ciąży, aby zapewnić prawidłowy rozwój kości płodu. Zapotrzebowanie na witaminę D w czasie ciąży wrasta aż 100%. Deficyt tej witaminy wiąże się z krzywicą, zaburzeniami zrostu kostnego i szeregiem chorób metabolicznych. 
 • DHA (czyli kwas dokozaheksaenowy): wielonienasycony kwas tłuszczowy, czyli omega-3, obecny przede wszystkim w tłustych rybach morskich. Dostępność tego składnika w diecie może wpłynąć na czas trwania ciąży i masę ciała płodu, jest on także odpowiedzialny za rozwój siatkówki oka i mózgu dziecka.

Apteki oferują wiele suplementów diety dla ciężarnych kobiet, a producenci farmaceutyczni prześcigają się we wprowadzaniu na rynek coraz to nowszych produktów. 

Długo zastanawiałam się czy przyjmować jakiś witaminowy preparat. Ostatecznie przez pierwsze trzy miesiące brałam tylko kwas foliowy (brałam go również przez rok poprzedzający zajście w ciążę), a potem po konsultacji z lekarzem i własnym wywiadzie internetowym, zdecydowałam się na Pregna Plus. Preparat ten nie ma tak bogatego składu jak inne tego typu suplementy, ale zawiera dokładnie to o co  mi chodziło.

A oto skład:

 • kwas eikozaoantaenowy
 • kwas dokozaheksaenowy
 • witamina B 6
 • witamina B 12
 • kwas foliowy
 • żelazo
 • cynk
 • jod

Brałam je do końca ciąży oraz miesiąc po urodzeniu Ufolinka.
Koszt to około 30 zł.

Pod koniec ciąży przyjmowałam jeszcze dodatkowo magnez ze względu na pojawiające się skurcze łydek oraz drganie powieki.

Przez całą ciążę miałam idealne wyniki badań. Więc chyba wybór okazał się słuszny :)4 komentarze:

 1. Dobry i rzeczowy wpis, na pewno przyda się wielu przyszłym mamom :). Ja właśnie jestem teraz w ciąży i już nie mogę doczekać się maleństwa na świecie :)). A co do witamin, to teraz stosuję Doppelherz aktiv Mama, który zalecany jest właśnie kobietom w ciąży oraz w okresie karmienia piersią :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Życzę szczęśliwego rozwiązania :)

   Usuń
 2. Zdecydowanie bardzo dobrzy i rzeczowy wpis. Warto zażywać suplemanty. Ja miałam wielki problem z zębami po ciąży. Mój maluszek wyssał ze mnie cały Wapń i wszytskie zaczęly się sypać Na szczęśćie zareagowałam szybko i znalazłam mega porządnego dentystę ( swoją drogą bardzo polecam- stomatolog wrocław stabłowice )i zaczęłam je naprawiać jeszcze w ciąży. Uważajcie na to dzieczyny!

  OdpowiedzUsuń