sobota, 7 lutego 2015

SIATKI CENTYLOWE - PRAWIDŁOWY PRZYROST WAGI U NIEMOWLAKA


Siatka centylowa to wykres, na którym pokazane są centyle przypisane do określonej wagi i wzrostu dzieci w różnym wieku i różnej płci.

Pomaga on ocenić prawidłowy rozwój dziecka. Na osi poziomej oznaczany jest wiek, na pionowej – waga lub wzrost czy obwód głowy dziecka. Znajdujące się na siatce linie oznaczają centyle, a środkowa z nich to 50 centyl. Punkt ten określa, że u 50% dzieci w danym wieku jest taka sama wartość wzrostu lub wagi, a u pozostałych 50% mniejsza. Jeśli chcemy ocenić rozwój swojego dziecka, musimy odszukać na siatce miejsce przecięcia się linii wieku i wzrostu w centymetrach (lub wagę w kilogramach). Prawidłowa waga dla niemowląt powinna mieścić się między 25 a 75 centylem.

Wprowadzając co jakiś czas najnowsze pomiary swojego dziecka, uzyskujemy krzywą rozwoju. Jeżeli biegnie ona cały czas w tym samym przedziale centylowym (lub w dwóch sąsiednich), to znaczy, że dziecko rozwija się harmonijnie. Na siatce zaznaczonych jest 5 wartości: centyl 3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97. Za alarmujące, wymagające nadzoru lekarza oraz prawdopodobnie interwencji uważa się wartości poniżej 3 i powyżej 97 centyla. Jeśli wartości są poniżej 10 i powyżej 90 centyla, niekoniecznie świadczy to o nieprawidłowości, jednak konsultacja medyczna jest dobrym pomysłem. Podobnie, jeśli wartości są w normie, ale zachodzi rozbieżność pomiędzy wagą a wzrostem.

W ciągu sześciu miesięcy waga dziecka powinna wzrosnąć dwukrotnie, a pod koniec pierwszego roku trzykrotnie.


Orientacyjnie przyrost wagi w poszczególnych miesiącach powinien kształtować się następująco:

  • 1-3 miesiąc - 700-900 g na miesiąc
  • 4-6 miesiąc - 600-700 g na miesiąc
  • 7-12 miesiąc - 300-400 g na miesiącA jak to wygląda u nas?

Ufolinek przyszedł na świat z wagą 3280 g. Podwoił ją już w czwartym miesiącu życia. Skacze trochę po tej siatce centylowej. Najpierw był na 25 centylu, potem na 50, w czwartym miesiącu na 75. A potem zaczął spadać. Obecnie jest miedzy 25 a 50 centylem.
Od dwóch miesięcy pomimo sporego apetytu zaczął słabo przybierać na wadze. W ciągu ostatniego miesiąca przybrał zaledwie 100 g. Zaczęłam się niepokoić. We wtorek odwiedziliśmy pediatrę. Zleciła badania krwi i moczu. Na szczęście wyniki są w porządku. Pani doktor zaleciła kontrolę za miesiąc i uspokoiła mnie mówiąc, że może po prostu taka jego uroda. Poza tym ząbkuje i to boleśnie, co na pewno nie jest bez znaczenia. 
Zresztą Ufolinek wygląda całkiem konkretnie, więc może nie powinnam się martwić. Póki co cieszę się, że wyniki są ok, a apetyt Małemu dopisuje :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz