poniedziałek, 3 października 2016

ROZWÓJ DZIECKA - DWUDZIESTY SIÓDMY MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA

5 września Ufolinek zaczął uczęszczać do przedszkola. Wybraliśmy dwujęzykowe przedszkole niepubliczne o wdzięcznej nazwie „Misiolandia”. Było to jedyne znane mi przedszkole, które przyjmowało dzieci poniżej 2,5 roku życia, ponieważ otrzymało zezwolenie na prowadzenie grupy żłobkowej. I tak oto synek trafił do niezbyt licznej 15-osobowej grupy dzieci z rocznika 2014. Tym samym znajduje się w trójce najmłodszych przedszkolaków w całym przedszkolu :) Do grupy „kangurków” przydzielone są dwie wychowawczynie oraz opiekunka pomagająca dzieciom w czynnościach samoobsługowych. Ponadto przez 6 godzin dziennie towarzyszy im pani, która zwraca się do nich wyłącznie po angielsku i nie zdradza się, że potrafi rozmawiać znanym im językiem. Dzieci dzięki osłuchaniu się mają przyswoić obcy język na podobnych zasadach jak stało się to z językiem ojczystym. Oprócz tego codziennie prowadzone są zajęcia z angielskiego, które na początku trwają tylko około 15 minut i uczą języka poprzez zabawę, śpiewanie piosenek itp.

Ramowy rozkład dnia w przedszkolu wygląda tak:
6:30 – 8:00 – rodzice przyprowadzają dzieci
8:00 – 8:30 – panie mówią jak wygląda plan dnia i przygotowują dzieci do śniadania
8:35 – 9:10 – śniadanie (kanapki plus zupa mleczna/kakao)
9:10 – 10:20 – zajęcia
10:20 – 11:20 – zabawa na placu zabaw/spacer
11:20 – 11:30 – przygotowanie do II śniadania
11:30 – 11:55 – drugie śniadanie (bardziej na słodko np: drożdżówka, budyń, kisiel, ryż z musem jabłkowym, kaszka manna z sokiem owocowym raz w tygodniu same warzywa i owoce)
12:00 – 13:30 – relaks (z tego co wiem wszystkie dzieci śpią)
13:35 – 14:15 – obiad (zupa i drugie danie)
14:20 – 17:00 – zabawa w sali lub na świeżym powietrzu

Co dwa tygodnie na tablicy wywieszona jest kartka z zamierzeniami wychowawczo-dydaktycznymi na najbliższe dwa tygodnie. Dzięki temu wiem czego w danym okresie uczy się Ufolinek i jakie piosenki oraz wierszyki przyswaja. W ciągu tych czterech tygodni nieraz zaskoczył mnie znajomością tekstu piosenek zarówno polskich jak i angielskich oraz układem choreograficznym. Cudownie patrzy się na postępy swojego dziecka :)

Teraz o najważniejszym. Pewnie jesteście ciekawi jak wyglądała adaptacja i czy Ufolinkowi podoba się w nowym miejscu. Przypomnę tylko, że w czerwcu chodziłam z synkiem na czterodniowe zajęcia adaptacyjne. Dzięki nim przedszkole przestało być dla niego pojęciem abstrakcyjnym i nabrało realnych kształtów. Ponadto przez całe wakacje opowiadałam mu bajeczkę o przedszkolu, dokładnie opisując jak wygląda dzień przedszkolaka, a tym samym przygotowując na to co nastąpi. Dzięki temu poszedł do przedszkola chętnie, aczkolwiek pierwsze cztery dni były dla niego dość trudne i nie obyło się bez łez przy rozstaniu i wciąż powtarzanego pytania „przyjdziesz po mnie mamusiu?” Na szczęście jest w grupie razem ze swoim kuzynem, z którym uczęszczał przez rok do Klubu Malucha. Wspierają się nawzajem i myślę, że dzięki temu jest im dużo łatwiej niż pozostałym dzieciom. Ufolinek zapytany czy lubi przedszkole odpowiada twierdząco i  nigdy nie wzbrania się przed pójściem do niego, aczkolwiek zdarzają się jeszcze pojedyncze dni kiedy popłakuje przy rozstaniu. Bardzo cieszy się gdy mówię, że jest już weekend :) Wtedy z szerokim uśmiechem mówi: „mamusia i tatuś nie idą do pracy, będziemy cały dzień razem” :)


Przedszkole ma własną aplikację, dzięki której codziennie można zobaczyć zdjęcia dzieci z całego dnia. Bardzo fajna sprawa. Poniżej jedno z nich :) Ufolinek ma trochę przerażoną minę, a to dlatego, że pierwszego dnia jesieni w progu przywitała nas ogromna wiewiórka :D

PODSUMOWANIE:

Waga: 13,5 kg

Rozmiar ubrania: 92-98


Dolegliwości:

 • górne piątki dawały nam popalić przez cały miesiąc z przerwami i jeszcze do końca nie wyszły... 

Nowe umiejętności:
 • skakanie z łóżka...

Sen:
 • w przedszkolu śpi od 12:00 około 1,5 godziny, natomiast w weekend odpuszcza sobie drzemkę dzięki czemu idzie szybciej spać wieczorem
 • jeśli śpi w ciągu dnia to wystarcza mu 10 godzin w nocy od około 20:30 do 6:30, natomiast jeśli nie śpi to przesypia prawie 12 godzin od około 19:30 do 7:30
Wcześniejsze miesiące:
PIERWSZY MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
DRUGI MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
TRZECI MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
CZWARTY MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
PIĄTY MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
SZÓSTY MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
SIÓDMY MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
ÓSMY MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
DZIEWIĄTY MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
DZIESIĄTY MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
JEDENASTY MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
DWUNASTY MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
TRZYNASTY MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
CZTERNASTY MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
PIĘTNASTY MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
SZESNASTY MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
SIEDEMNASTY MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
OSIEMNASTY MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
DZIEWIĘTNASTY MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
DWUDZIESTY MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
DWUDZIESTY PIERWSZY MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
DWUDZIESTY DRUGI MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
DWUDZIESTY TRZECI MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
DWUDZIESTY CZWARTY MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
DWUDZIESTY PIĄTY MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
DWUDZIESTY SZÓSTY MIESIĄC ŻYCIA UFOLINKA
4 komentarze:

 1. Super chlopczyk z Ufolinka,bardzo pojetny i bystry.Przedszkole piewsza klasa, szkoda ze w moich okolicach nie ma podobnego .Z niecierpliwoscia czekam na nastepne miesiace kiedy umiesci pani kolejny post.Pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa i serdecznie pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Świetnie, że tak dobrze się zaaklimatyzował w przedszkolu :) I super sprawa z tą panią, która mówi do dzieciaków tylko po angielsku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpinam się pod komentarz. Kontakt dziecka w przedszkolu z językiem angielskim powinien zaowocować jego lepszą nauką. Super sprawa dla młodego człowieka.

   Usuń