niedziela, 30 listopada 2014

SZCZEPIENIA


Przychodzi taki czas, że musimy zastanowić się czy chcemy szczepić nasze dziecko. Jeśli tak to na co chcemy szczepić i czy chcemy to zrobić w ramach NFZ czy odpłatnie.
Ja jeszcze będąc w ciąży wypytywałam znajomych, zaglądałam na fora internetowe, czytałam artykuły poświęcone szczepieniom. Przekonałam się, że jest to temat rzeka i że decyzję musimy podjąć sami, gdyż zdania są bardzo podzielone. Od niektórych opowieści włosy jeżyły mi się na głowie. Niektórzy uważają, że szczepionki mają zbyt wiele skutków ubocznych, inni że grzechem jest nie zaszczepić własnego dziecka. 
Ja jedno co wiedziałam, to to że szczepić chcę. Pytanie jak i na co. Gdy Ufolinek był już na świecie radziłam się położnej środowiskowej, pediatry, ale nikt jednoznacznie nie chciał mi powiedzieć co mam zrobić. Zdanie zmieniałam kilkakrotnie. Był nawet taki moment, że chciałam go zaszczepić na wszystko (naczytałam się za dużo historii o chorych dzieciach nie zaszczepionych np. na pneumokoki). 
Ostatecznie zdecydowałam się na szczepionki odpłatne: program na 5-tkę - 120 zł x 4 i rota wirusy - 300 zł x 2. Wybraliśmy 5w1 gdyż cena jest dużo niższa niż za 6w1, a różnica polega na tym, że w 2 i 7 miesiącu życia dziecka trzeba zaszczepić je dodatkowo na WZW typu B. Z racji tego, że na razie Ufolinek jest ze mną w domu, a potem będzie u babci i nie będzie miał kontaktu z dziećmi odpuściliśmy pneumokoki. Dopiero jak pójdzie do przedszkola to go zaszczepimy. 

Poniżej można zobaczyć jak dokładnie to wygląda i ile wkłuć będzie miało nasze dziecko jeśli wybierzemy szczepionki bezpłatne, a ile jeśli wybierzemy program na 5-tkę lub 6-tkę.
Za nami już trzy wizyty szczepienne. Dwa pierwsze razy Ufolinek po samym zastrzyku troszkę płakał, za trzecim razem nie uronił ani jednej łezki - dzielny chłopak :) Po żadnym szczepieniu nie gorączkował, nie miał odczynu poszczepiennego ani innych przykrych dolegliwości. Po pierwszym spał trochę więcej niż zwykle i to by było na tyle :) 
Mam nadzieję, że dokonałam słusznego wyboru...


2 komentarze:

  1. W pierwszej dobie też chciałaś szczepić? http://szczepienie.blogspot.com/p/szczepienia-w-pierwszej-dobie-bcg-i-wzw.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W sumie to nie przypominam sobie, aby ktoś pytał mnie o zgodę.

      Usuń